5 mitów o usługach dronem

 5 mitów o usługach dronem

Przedstawiamy 5 mitów o usługach dronem. Zalały rynek i sprzedają się jak świeże bułeczki. Czy każdy może latać? Czy każdy może świadczyć usługi dronem? Co jest prawdą a na co można patrzeć z przymrużeniem oka? O tym w dzisiejszym artykule 5 mitów o usługach dronem.

 1. Latać może każdy

A i owszem, jako pasażer 😉 a tak zupełnie poważnie, to dronem z supermarketu za kilkaset złotych, który mieści się na dłoni i ma zasięg do kilkunastu metrów rzeczywiście może latać każdy ale do pilotowania większych i cięższych dronów trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, zwłaszcza jeśli chcemy świadczyć usługi dronem.

2. Latanie dronem jest tanie

Jeśli porównać latanie dronem do latania samolotem to rzeczywiście – latanie dronem jest tańsze, ale jeśli zastanowimy się, jakie koszty trzeba ponieść przy usługach dronem, to wydatki rosną bardzo szybko. Koszt przyzwoitego drona wynosi od 15 do 30 tysięcy złotych. Do tego niezbędny osprzęt drugie tyle. Koszt szkolenia i uzyskania świadectwa kwalifikacji wraz z badaniami lotniczo lekarskimi to kolejny wydatek około 2,500 zł. I właściwie dopiero jesteśmy przygotowani do świadczenia takich usług. Ale przed nami jeszcze wiele godzin w powietrzu zanim zaczniemy to robić dobrze. Na tym nie koniec, koszty które musimy przeznaczyć aby zareklamować naszą działalność w gąszczu podobnych ofert może bardzo szybko przekroczyć poniesione dotychczas wydatki.

3. Usługi dronem mogę świadczyć Phantomem.

Wiele osób wychodzi z założenia, że kupi drona w supermarkecie i będzie konkurencyjnym graczem na rynku świadczenia usług dronem bo taki dron jest tańszy w zakupie i utrzymaniu, więc cena usług dronem może być konkurencyjna. Nic bardziej mylnego!!! Owszem, dzisiaj klienci patrzą na pieniądze i to rzeczywiście jest główny wyznacznik, ale poważni klienci patrzą też na jakość. Dron z supermarketu może wystarczyć do sfilmowania wesela, ale jeśli przyjdzie wam wykonać lot dla stacji TV, czy agencji filmowej, to po zapytaniu o cenę usługi dronem, będzie pytanie o sprzęt jakim dysponujesz. Tanie drony z supermarketów nigdy jakością nie dorównają prawdziwym kamerom czy aparatom fotograficznym, które profesjonalne drony mogą zabrać na swój pokład.

4. Latanie dronem to dobry biznes

Trzeba zacząć od tego, że to rzeczywiście był dobry biznes. Przy konkurencji jaką obecnie mamy na rynku świadczenia usług dronem, ceny mocno poleciały w dół. Czasy w których za dzień zdjęciowy można było zarobić nawet 6-8 tysięcy złotych należą do przeszłości. Dziś przeciętne ceny wahają się od 400 do 2000 zł i to pod warunkiem, że mamy dobry sprzęt i umiejętności. Phantomem ze sklepu rynku nie podbijemy.

5. Latanie dronem jest proste

Owszem, latanie dronem jest proste ale tylko w otwartej przestrzeni i dopóki wszystko działa. Loty w zatłoczonych miastach, przy wysokiej zabudowie to prawdziwa sztuka. Zawirowania powietrza, zakłócenia radiowe to tylko wierzchołek góry bo problemów jest znacznie więcej – pomijając już wszystkie procedury jakich trzeba dopełnić aby w ogóle taki lot wykonać. Co więcej, kiedy dochodzi do awarii albo któryś z systemów utrzymujących automatycznie pozycję drona zawodzi, to wtedy jesteśmy zdani tylko na własne umiejętności. Ktoś kto zawsze latał małym dronem wyposażonym w GPS – raczej nie poradzi sobie w sytuacji kryzysowej a konsekwencją jest wypadek. W niektórych sytuacjach nawet doświadczony operator nie pomoże, bo nawet najlepsi czasem spadają. Przy wykonywaniu usług dronem trzeba pamiętać, że to tylko maszyna.

filmy z powietrza

usługi dronem

 

0 Comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *